E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verduebel-en verdoppeln (D)doubler (F)to double/ dublicate (E)
Stammformen verduebel-enverduebel-tverduebel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverduebel-en
duverduebel-s
hien/si,hatt/etverduebel-t
mirverduebel-en
dirverduebel-t
siverduebel-en
Pass compos
echhuverduebel-t
duhuesverduebel-t
hien/si,hatt/ethuetverduebel-t
mirhuverduebel-t
dirhuttverduebel-t
sihuverduebel-t
Plus-que-parfait
echhatverduebel-t
duhasverduebel-t
hien/si,hatt/ethatverduebel-t
mirhateverduebel-t
dirhatverduebel-t
sihateverduebel-t
Futur I
echwäert verduebel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verduebel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverduebel-en
dugéifsverduebel-en
hien/si,hatt/etgéifverduebel-en
mirgéifeverduebel-en
dirgéiftverduebel-en
sigéifeverduebel-en
Conditionnel Pass compos
echhttverduebel-t
duhssverduebel-t
hien/si,hatt/ethttverduebel-t
mirhätteverduebel-t
dirhttverduebel-t
sihätteverduebel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverduebel!
Plurielverduebel-t!
verduebel-t
verduebel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles