E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

appliz-éier-en anwenden (D)appliquer (F)to apply (E)
Stammformen appliz-éier-enappliz-éier-tappliz-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echappliz-éier-en
duappliz-éier-s
hien/si,hatt/etappliz-éier-t
mirappliz-éier-en
dirappliz-éier-t
siappliz-éier-en
Passé composé
echhunnappliz-éier-t
duhuesappliz-éier-t
hien/si,hatt/ethuetappliz-éier-t
mirhunnappliz-éier-t
dirhuttappliz-éier-t
sihunnappliz-éier-t
Plus-que-parfait
echhatappliz-éier-t
duhasappliz-éier-t
hien/si,hatt/ethatappliz-éier-t
mirhatenappliz-éier-t
dirhatappliz-éier-t
sihatenappliz-éier-t
Futur I
echwäert appliz-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert appliz-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifappliz-éier-en
dugéifsappliz-éier-en
hien/si,hatt/etgéifappliz-éier-en
mirgéifenappliz-éier-en
dirgéiftappliz-éier-en
sigéifenappliz-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättappliz-éier-t
duhässappliz-éier-t
hien/si,hatt/ethättappliz-éier-t
mirhättenappliz-éier-t
dirhättappliz-éier-t
sihättenappliz-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierappliz-éier!
Plurielappliz-éier-t!
appliz-éier-t
appliz-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles