E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech duelléieren duellieren (D)se dueler (F)to duel (E)
Stammformen sech duelléierenduelléiert sech sech duelléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echduelléiere mech
duduelléiers dech
hien/si,hatt/etduelléiert sech
mirduelléieren eis
dirduelléiert iech
siduelléiere sech
Passé composé
echhumechduelléiert
duhuesdechduelléiert
hien/si,hatt/ethuetsechduelléiert
mirhunneisduelléiert
dirhuttiechduelléiert
sihusechduelléiert
Plus-que-parfait
echhatmechduelléiert
duhasdechduelléiert
hien/si,hatt/ethatsechduelléiert
mirhateneisduelléiert
dirhatiechduelléiert
sihatesechduelléiert
Futur I
echwäert duelléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duelléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduelléieren
dugéifsduelléieren
hien/si,hatt/etgéifduelléieren
mirgéifenduelléieren
dirgéiftduelléieren
sigéifenduelléieren
Conditionnel Passé composé
echhättmechduelléiert
duhässdechduelléiert
hien/si,hatt/ethättsechduelléiert
mirhätteneisduelléiert
dirhättiechduelléiert
sihättesechduelléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierduelléierdech!
Plurielduelléiertiech!
duelléiert
duelléieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles