E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dusch-en duschen (D)se doucher (F)to have a shower (E)
Stammformen dusch-endusch-tge-dusch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdusch-en
dudusch-s
hien/si,hatt/etdusch-t
mirdusch-en
dirdusch-t
sidusch-en
Pass compos
echhuge-dusch-t
duhuesge-dusch-t
hien/si,hatt/ethuetge-dusch-t
mirhuge-dusch-t
dirhuttge-dusch-t
sihuge-dusch-t
Plus-que-parfait
echhatge-dusch-t
duhasge-dusch-t
hien/si,hatt/ethatge-dusch-t
mirhatege-dusch-t
dirhatge-dusch-t
sihatege-dusch-t
Futur I
echwäert dusch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-dusch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdusch-en
dugéifsdusch-en
hien/si,hatt/etgéifdusch-en
mirgéifendusch-en
dirgéiftdusch-en
sigéifendusch-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-dusch-t
duhssge-dusch-t
hien/si,hatt/ethttge-dusch-t
mirhättege-dusch-t
dirhttge-dusch-t
sihättege-dusch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdusch!
Plurieldusch-t!
ge-dusch-t
dusch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles