E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duuschten einen trinken (D)boire un coup (F)to have a pint (E)
Stammformen duuschtenduuschtgeduuscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echduuschten
duduutschts
hien/si,hatt/etduuscht
mirduuschten
dirduuscht
siduuschten
Pass compos
echhugeduuscht
duhuesgeduuscht
hien/si,hatt/ethuetgeduuscht
mirhugeduuscht
dirhuttgeduuscht
sihugeduuscht
Plus-que-parfait
echhatgeduuscht
duhasgeduuscht
hien/si,hatt/ethatgeduuscht
mirhategeduuscht
dirhatgeduuscht
sihategeduuscht
Futur I
echwäert duuschten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert geduuscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduuschten
dugéifsduuschten
hien/si,hatt/etgéifduuschten
mirgéifenduuschten
dirgéiftduuschten
sigéifenduuschten
Conditionnel Pass compos
echhttgeduuscht
duhssgeduuscht
hien/si,hatt/ethttgeduuscht
mirhättegeduuscht
dirhttgeduuscht
sihättegeduuscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierduuscht!
Plurielduuscht!
geduuscht
duuschten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles