E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duuscht-en einen trinken (D)boire un coup (F)to have a pint (E)
Stammformen duuscht-enduusch-tge-duusch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echduuscht-en
duduutscht-s
hien/si,hatt/etduusch-t
mirduuscht-en
dirduusch-t
siduuscht-en
Pass compos
echhuge-duusch-t
duhuesge-duusch-t
hien/si,hatt/ethuetge-duusch-t
mirhuge-duusch-t
dirhuttge-duusch-t
sihuge-duusch-t
Plus-que-parfait
echhatge-duusch-t
duhasge-duusch-t
hien/si,hatt/ethatge-duusch-t
mirhatege-duusch-t
dirhatge-duusch-t
sihatege-duusch-t
Futur I
echwäert duuscht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-duusch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduuscht-en
dugéifsduuscht-en
hien/si,hatt/etgéifduuscht-en
mirgéifenduuscht-en
dirgéiftduuscht-en
sigéifenduuscht-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-duusch-t
duhssge-duusch-t
hien/si,hatt/ethttge-duusch-t
mirhättege-duusch-t
dirhttge-duusch-t
sihättege-duusch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierduuscht!
Plurielduusch-t!
ge-duusch-t
duuscht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles