E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ecart-éier-en entfernen (D)écarter (F)
Stammformen ecart-éier-enecart-éier-tecart-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echecart-éier-en
duecart-éier-s
hien/si,hatt/etecart-éier-t
mirecart-éier-en
direcart-éier-t
siecart-éier-en
Passé composé
echhunnecart-éier-t
duhuesecart-éier-t
hien/si,hatt/ethuetecart-éier-t
mirhunnecart-éier-t
dirhuttecart-éier-t
sihunnecart-éier-t
Plus-que-parfait
echhatecart-éier-t
duhasecart-éier-t
hien/si,hatt/ethatecart-éier-t
mirhatenecart-éier-t
dirhatecart-éier-t
sihatenecart-éier-t
Futur I
echwäert ecart-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ecart-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifecart-éier-en
dugéifsecart-éier-en
hien/si,hatt/etgéifecart-éier-en
mirgéifenecart-éier-en
dirgéiftecart-éier-en
sigéifenecart-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättecart-éier-t
duhässecart-éier-t
hien/si,hatt/ethättecart-éier-t
mirhättenecart-éier-t
dirhättecart-éier-t
sihättenecart-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierecart-éier!
Plurielecart-éier-t!
ecart-éier-t
ecart-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles