E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

echangéieren auswechseln (D)échanger (F)to exchange (E)
Stammformen echangéierenechangéiertechangéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echechangéieren
duechangéiers
hien/si,hatt/etechangéiert
mirechangéieren
direchangéiert
siechangéieren
Passé composé
echhunnechangéiert
duhuesechangéiert
hien/si,hatt/ethuetechangéiert
mirhunnechangéiert
dirhuttechangéiert
sihunnechangéiert
Plus-que-parfait
echhatechangéiert
duhasechangéiert
hien/si,hatt/ethatechangéiert
mirhatenechangéiert
dirhatechangéiert
sihatenechangéiert
Futur I
echwäert echangéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert echangéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifechangéieren
dugéifsechangéieren
hien/si,hatt/etgéifechangéieren
mirgéifenechangéieren
dirgéiftechangéieren
sigéifenechangéieren
Conditionnel Passé composé
echhättechangéiert
duhässechangéiert
hien/si,hatt/ethättechangéiert
mirhättenechangéiert
dirhättechangéiert
sihättenechangéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierechangéier!
Plurielechangéiert!
echangéiert
echangéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles