E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eegnen eignen (D)re apte (F)to be appropriate (E)
Stammformen eegneneegentgeegent
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Trema in g- (Partizip) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echeegnen
dueegens
hien/si,hatt/eteegent
mireegnen
direegent
sieegnen
Pass compos
echhugeegent
duhuesgeegent
hien/si,hatt/ethuetgeegent
mirhugeegent
dirhuttgeegent
sihugeegent
Plus-que-parfait
echhatgeegent
duhasgeegent
hien/si,hatt/ethatgeegent
mirhategeegent
dirhatgeegent
sihategeegent
Futur I
echwäert eegnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert geegent hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifeegnen
dugéifseegnen
hien/si,hatt/etgéifeegnen
mirgéifeneegnen
dirgéifteegnen
sigéifeneegnen
Conditionnel Pass compos
echhttgeegent
duhssgeegent
hien/si,hatt/ethttgeegent
mirhättegeegent
dirhttgeegent
sihättegeegent
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliereegen!
Plurieleegent!
geegent
eegnen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
uneegnenenteegnen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles