E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eegn-en eignen (D)re apte (F)to be appropriate (E)
Stammformen eegn-eneegen-tg-eegen-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Trema in g- (Partizip) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echeegn-en
dueegen-s
hien/si,hatt/eteegen-t
mireegn-en
direegen-t
sieegn-en
Pass compos
echhug-eegen-t
duhuesg-eegen-t
hien/si,hatt/ethuetg-eegen-t
mirhug-eegen-t
dirhuttg-eegen-t
sihug-eegen-t
Plus-que-parfait
echhatg-eegen-t
duhasg-eegen-t
hien/si,hatt/ethatg-eegen-t
mirhateg-eegen-t
dirhatg-eegen-t
sihateg-eegen-t
Futur I
echwäert eegn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert g-eegen-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifeegn-en
dugéifseegn-en
hien/si,hatt/etgéifeegn-en
mirgéifeneegn-en
dirgéifteegn-en
sigéifeneegn-en
Conditionnel Pass compos
echhttg-eegen-t
duhssg-eegen-t
hien/si,hatt/ethttg-eegen-t
mirhätteg-eegen-t
dirhttg-eegen-t
sihätteg-eegen-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliereegen!
Plurieleegen-t!
g-eegen-t
eegn-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
uneegn-enenteegn-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles