E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech eekelen ekeln (D)dgoter (F)
Stammformen sech eekeleneekelt sech sech geekelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Trema in g- (Partizip) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echeekele mech
dueekels dech
hien/si,hatt/eteekelt sech
mireekelen eis
direekelt iech
sieekele sech
Pass compos
echhumechgeekelt
duhuesdechgeekelt
hien/si,hatt/ethuetsechgeekelt
mirhunneisgeekelt
dirhuttiechgeekelt
sihusechgeekelt
Plus-que-parfait
echhatmechgeekelt
duhasdechgeekelt
hien/si,hatt/ethatsechgeekelt
mirhateneisgeekelt
dirhatiechgeekelt
sihatesechgeekelt
Futur I
echwäert eekelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert geekelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifeekelen
dugéifseekelen
hien/si,hatt/etgéifeekelen
mirgéifeneekelen
dirgéifteekelen
sigéifeneekelen
Conditionnel Pass compos
echhttmechgeekelt
duhssdechgeekelt
hien/si,hatt/ethttsechgeekelt
mirhtteneisgeekelt
dirhttiechgeekelt
sihättesechgeekelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliereekeldech!
Plurieleekeltiech!
geekelt
eekelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erauseekelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles