E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech eekel-en ekeln (D)dgoter (F)
Stammformen sech eekel-eneekel-t sech sech g-eekel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Trema in g- (Partizip) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echeekel-e mech
dueekel-s dech
hien/si,hatt/eteekel-t sech
mireekel-en eis
direekel-t iech
sieekel-e sech
Pass compos
echhumechg-eekel-t
duhuesdechg-eekel-t
hien/si,hatt/ethuetsechg-eekel-t
mirhunneisg-eekel-t
dirhuttiechg-eekel-t
sihusechg-eekel-t
Plus-que-parfait
echhatmechg-eekel-t
duhasdechg-eekel-t
hien/si,hatt/ethatsechg-eekel-t
mirhateneisg-eekel-t
dirhatiechg-eekel-t
sihatesechg-eekel-t
Futur I
echwäert eekel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert g-eekel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifeekel-en
dugéifseekel-en
hien/si,hatt/etgéifeekel-en
mirgéifeneekel-en
dirgéifteekel-en
sigéifeneekel-en
Conditionnel Pass compos
echhttmechg-eekel-t
duhssdechg-eekel-t
hien/si,hatt/ethttsechg-eekel-t
mirhtteneisg-eekel-t
dirhttiechg-eekel-t
sihättesechg-eekel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliereekeldech!
Plurieleekel-tiech!
g-eekel-t
eekel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erauseekel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles