E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vereelzen
Stammformen vereelzenvereelztvereelzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvereelzen
duvereelz
hien/si,hatt/etvereelzt
mirvereelzen
dirvereelzt
sivereelzen
Pass compos
echsivereelzt
dubassvereelzt
hien/si,hatt/etassvereelzt
mirsivereelzt
dirsiddvereelzt
sisivereelzt
Plus-que-parfait
echwarvereelzt
duwaarsvereelzt
hien/si,hatt/etwarvereelzt
mirwarevereelzt
dirwaartvereelzt
siwarevereelzt
Futur I
echwäert vereelzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vereelzt sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvereelzen
dugéifsvereelzen
hien/si,hatt/etgéifvereelzen
mirgéifevereelzen
dirgéiftvereelzen
sigéifevereelzen
Conditionnel Pass compos
echwiervereelzt
duwiersvereelzt
hien/si,hatt/etwiervereelzt
mirwierevereelzt
dirwiertvereelzt
siwierevereelzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervereelz!
Plurielvereelzt!
vereelzt
vereelzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
eelzen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles