E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eelzen
Stammformen eelzeneelztgeelzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Trema in g- (Partizip) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echeelzen
dueelz
hien/si,hatt/eteelzt
mireelzen
direelzt
sieelzen
Pass compos
echsigeelzt
dubassgeelzt
hien/si,hatt/etassgeelzt
mirsigeelzt
dirsiddgeelzt
sisigeelzt
Plus-que-parfait
echwargeelzt
duwaarsgeelzt
hien/si,hatt/etwargeelzt
mirwaregeelzt
dirwaartgeelzt
siwaregeelzt
Futur I
echwäert eelzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert geelzt sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifeelzen
dugéifseelzen
hien/si,hatt/etgéifeelzen
mirgéifeneelzen
dirgéifteelzen
sigéifeneelzen
Conditionnel Pass compos
echwiergeelzt
duwiersgeelzt
hien/si,hatt/etwiergeelzt
mirwieregeelzt
dirwiertgeelzt
siwieregeelzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliereelz!
Plurieleelzt!
geelzt
eelzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
vereelzen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles