E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eeteren eitern (D)suppurer (F)
Stammformen eetereneetertgeetert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Trema in g- (Partizip) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echeeteren
dueeters
hien/si,hatt/eteetert
mireeteren
direetert
sieeteren
Pass compos
echhugeetert
duhuesgeetert
hien/si,hatt/ethuetgeetert
mirhugeetert
dirhuttgeetert
sihugeetert
Plus-que-parfait
echhatgeetert
duhasgeetert
hien/si,hatt/ethatgeetert
mirhategeetert
dirhatgeetert
sihategeetert
Futur I
echwäert eeteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert geetert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifeeteren
dugéifseeteren
hien/si,hatt/etgéifeeteren
mirgéifeneeteren
dirgéifteeteren
sigéifeneeteren
Conditionnel Pass compos
echhttgeetert
duhssgeetert
hien/si,hatt/ethttgeetert
mirhättegeetert
dirhttgeetert
sihättegeetert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliereeter!
Plurieleetert!
geetert
eeteren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles