E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

effiléieren zerfasern, zwirbeln (D)effiler (F)
Stammformen effiléiereneffiléierteffiléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echeffiléieren
dueffiléiers
hien/si,hatt/eteffiléiert
mireffiléieren
direffiléiert
sieffiléieren
Passé composé
echhunneffiléiert
duhueseffiléiert
hien/si,hatt/ethueteffiléiert
mirhunneffiléiert
dirhutteffiléiert
sihunneffiléiert
Plus-que-parfait
echhateffiléiert
duhaseffiléiert
hien/si,hatt/ethateffiléiert
mirhateneffiléiert
dirhateffiléiert
sihateneffiléiert
Futur I
echwäert effiléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert effiléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifeffiléieren
dugéifseffiléieren
hien/si,hatt/etgéifeffiléieren
mirgéifeneffiléieren
dirgéifteffiléieren
sigéifeneffiléieren
Conditionnel Passé composé
echhätteffiléiert
duhässeffiléiert
hien/si,hatt/ethätteffiléiert
mirhätteneffiléiert
dirhätteffiléiert
sihätteneffiléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliereffiléier!
Plurieleffiléiert!
effiléiert
effiléieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles