E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

effil-éier-en zerfasern, zwirbeln (D)effiler (F)
Stammformen effil-éier-eneffil-éier-teffil-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echeffil-éier-en
dueffil-éier-s
hien/si,hatt/eteffil-éier-t
mireffil-éier-en
direffil-éier-t
sieffil-éier-en
Passé composé
echhunneffil-éier-t
duhueseffil-éier-t
hien/si,hatt/ethueteffil-éier-t
mirhunneffil-éier-t
dirhutteffil-éier-t
sihunneffil-éier-t
Plus-que-parfait
echhateffil-éier-t
duhaseffil-éier-t
hien/si,hatt/ethateffil-éier-t
mirhateneffil-éier-t
dirhateffil-éier-t
sihateneffil-éier-t
Futur I
echwäert effil-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert effil-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifeffil-éier-en
dugéifseffil-éier-en
hien/si,hatt/etgéifeffil-éier-en
mirgéifeneffil-éier-en
dirgéifteffil-éier-en
sigéifeneffil-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhätteffil-éier-t
duhässeffil-éier-t
hien/si,hatt/ethätteffil-éier-t
mirhätteneffil-éier-t
dirhätteffil-éier-t
sihätteneffil-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliereffil-éier!
Plurieleffil-éier-t!
effil-éier-t
effil-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles