E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hanneschtéieren
Stammformen hanneschtéierenéiert hanneschthanneschtgeéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (hannescht-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echéieren hannescht
duéiers hannescht
hien/si,hatt/etéiert hannescht
miréieren hannescht
diréiert hannescht
siéieren hannescht
Passé composé
echhunnhanneschtgeéiert
duhueshanneschtgeéiert
hien/si,hatt/ethuethanneschtgeéiert
mirhunnhanneschtgeéiert
dirhutthanneschtgeéiert
sihunnhanneschtgeéiert
Plus-que-parfait
echhathanneschtgeéiert
duhashanneschtgeéiert
hien/si,hatt/ethathanneschtgeéiert
mirhatenhanneschtgeéiert
dirhathanneschtgeéiert
sihatenhanneschtgeéiert
Futur I
echwäert hanneschtéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hanneschtgeéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhanneschtéieren
dugéifshanneschtéieren
hien/si,hatt/etgéifhanneschtéieren
mirgéifenhanneschtéieren
dirgéifthanneschtéieren
sigéifenhanneschtéieren
Conditionnel Passé composé
echhätthanneschtgeéiert
duhässhanneschtgeéiert
hien/si,hatt/ethätthanneschtgeéiert
mirhättenhanneschtgeéiert
dirhätthanneschtgeéiert
sihättenhanneschtgeéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieréier hannescht!
Plurieléiert hannescht!
hanneschtgeéiert
hanneschtéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
éierenveréieren
Remarquen (intern)
Bedeutung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles