E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

éieren ehren (D)honorer (F)
Stammformen éierenéiertgeéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echéieren
duéiers
hien/si,hatt/etéiert
miréieren
diréiert
siéieren
Passé composé
echhugeéiert
duhuesgeéiert
hien/si,hatt/ethuetgeéiert
mirhugeéiert
dirhuttgeéiert
sihugeéiert
Plus-que-parfait
echhatgeéiert
duhasgeéiert
hien/si,hatt/ethatgeéiert
mirhategeéiert
dirhatgeéiert
sihategeéiert
Futur I
echwäert éieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiféieren
dugéifséieren
hien/si,hatt/etgéiféieren
mirgéifeéieren
dirgéiftéieren
sigéifeéieren
Conditionnel Passé composé
echhättgeéiert
duhässgeéiert
hien/si,hatt/ethättgeéiert
mirhättegeéiert
dirhättgeéiert
sihättegeéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieréier!
Plurieléiert!
geéiert
éieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
veréieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles