E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

éigen eggen, nachharken (D)herser (F)
Stammformen éigenéigtgeéigt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echéigen
duéigs
hien/si,hatt/etéigt
miréigen
diréigt
siéigen
Passé composé
echhugeéigt
duhuesgeéigt
hien/si,hatt/ethuetgeéigt
mirhugeéigt
dirhuttgeéigt
sihugeéigt
Plus-que-parfait
echhatgeéigt
duhasgeéigt
hien/si,hatt/ethatgeéigt
mirhategeéigt
dirhatgeéigt
sihategeéigt
Futur I
echwäert éigen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geéigt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiféigen
dugéifséigen
hien/si,hatt/etgéiféigen
mirgéifeéigen
dirgéiftéigen
sigéifeéigen
Conditionnel Passé composé
echhättgeéigt
duhässgeéigt
hien/si,hatt/ethättgeéigt
mirhättegeéigt
dirhättgeéigt
sihättegeéigt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieréig!
Plurieléigt!
geéigt
éigen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles