E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

veréiwegen verewigen (D)immortaliser (F)
Stammformen veréiwegenveréiwegtveréiwegt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echveréiwegen
duveréiwegs
hien/si,hatt/etveréiwegt
mirveréiwegen
dirveréiwegt
siveréiwegen
Passé composé
echhuveréiwegt
duhuesveréiwegt
hien/si,hatt/ethuetveréiwegt
mirhuveréiwegt
dirhuttveréiwegt
sihuveréiwegt
Plus-que-parfait
echhatveréiwegt
duhasveréiwegt
hien/si,hatt/ethatveréiwegt
mirhateveréiwegt
dirhatveréiwegt
sihateveréiwegt
Futur I
echwäert veréiwegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert veréiwegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifveréiwegen
dugéifsveréiwegen
hien/si,hatt/etgéifveréiwegen
mirgéifeveréiwegen
dirgéiftveréiwegen
sigéifeveréiwegen
Conditionnel Passé composé
echhättveréiwegt
duhässveréiwegt
hien/si,hatt/ethättveréiwegt
mirhätteveréiwegt
dirhättveréiwegt
sihätteveréiwegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierveréiweg!
Plurielveréiwegt!
veréiwegt
veréiwegen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles