E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

approuvéieren billigen (D)approuver (F)to assent (E)
Stammformen approuvéierenapprouvéiertapprouvéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echapprouvéieren
duapprouvéiers
hien/si,hatt/etapprouvéiert
mirapprouvéieren
dirapprouvéiert
siapprouvéieren
Passé composé
echhunnapprouvéiert
duhuesapprouvéiert
hien/si,hatt/ethuetapprouvéiert
mirhunnapprouvéiert
dirhuttapprouvéiert
sihunnapprouvéiert
Plus-que-parfait
echhatapprouvéiert
duhasapprouvéiert
hien/si,hatt/ethatapprouvéiert
mirhatenapprouvéiert
dirhatapprouvéiert
sihatenapprouvéiert
Futur I
echwäert approuvéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert approuvéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifapprouvéieren
dugéifsapprouvéieren
hien/si,hatt/etgéifapprouvéieren
mirgéifenapprouvéieren
dirgéiftapprouvéieren
sigéifenapprouvéieren
Conditionnel Passé composé
echhättapprouvéiert
duhässapprouvéiert
hien/si,hatt/ethättapprouvéiert
mirhättenapprouvéiert
dirhättapprouvéiert
sihättenapprouvéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierapprouvéier!
Plurielapprouvéiert!
approuvéiert
approuvéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
desapprouvéieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles