E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

elektrifizéieren elektrifizieren (D)électrifier (F)
Stammformen elektrifizéierenelektrifizéiertelektrifizéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echelektrifizéieren
duelektrifizéiers
hien/si,hatt/etelektrifizéiert
mirelektrifizéieren
direlektrifizéiert
sielektrifizéieren
Passé composé
echhunnelektrifizéiert
duhueselektrifizéiert
hien/si,hatt/ethuetelektrifizéiert
mirhunnelektrifizéiert
dirhuttelektrifizéiert
sihunnelektrifizéiert
Plus-que-parfait
echhatelektrifizéiert
duhaselektrifizéiert
hien/si,hatt/ethatelektrifizéiert
mirhatenelektrifizéiert
dirhatelektrifizéiert
sihatenelektrifizéiert
Futur I
echwäert elektrifizéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert elektrifizéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifelektrifizéieren
dugéifselektrifizéieren
hien/si,hatt/etgéifelektrifizéieren
mirgéifenelektrifizéieren
dirgéiftelektrifizéieren
sigéifenelektrifizéieren
Conditionnel Passé composé
echhättelektrifizéiert
duhässelektrifizéiert
hien/si,hatt/ethättelektrifizéiert
mirhättenelektrifizéiert
dirhättelektrifizéiert
sihättenelektrifizéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierelektrifizéier!
Plurielelektrifizéiert!
elektrifizéiert
elektrifizéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles