E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech elektriséieren elektrisieren (D)électriser (F)
Stammformen sech elektriséierenelektriséiert sech sech elektriséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echelektriséiere mech
duelektriséiers dech
hien/si,hatt/etelektriséiert sech
mirelektriséieren eis
direlektriséiert iech
sielektriséiere sech
Passé composé
echhumechelektriséiert
duhuesdechelektriséiert
hien/si,hatt/ethuetsechelektriséiert
mirhunneiselektriséiert
dirhuttiechelektriséiert
sihusechelektriséiert
Plus-que-parfait
echhatmechelektriséiert
duhasdechelektriséiert
hien/si,hatt/ethatsechelektriséiert
mirhateneiselektriséiert
dirhatiechelektriséiert
sihatesechelektriséiert
Futur I
echwäert elektriséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert elektriséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifelektriséieren
dugéifselektriséieren
hien/si,hatt/etgéifelektriséieren
mirgéifenelektriséieren
dirgéiftelektriséieren
sigéifenelektriséieren
Conditionnel Passé composé
echhättmechelektriséiert
duhässdechelektriséiert
hien/si,hatt/ethättsechelektriséiert
mirhätteneiselektriséiert
dirhättiechelektriséiert
sihättesechelektriséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierelektriséierdech!
Plurielelektriséiertiech!
elektriséiert
elektriséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles