E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech elektris-éier-en elektrisieren (D)électriser (F)
Stammformen sech elektris-éier-enelektris-éier-t sech sech elektris-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echelektris-éier-e mech
duelektris-éier-s dech
hien/si,hatt/etelektris-éier-t sech
mirelektris-éier-en eis
direlektris-éier-t iech
sielektris-éier-e sech
Passé composé
echhumechelektris-éier-t
duhuesdechelektris-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsechelektris-éier-t
mirhunneiselektris-éier-t
dirhuttiechelektris-éier-t
sihusechelektris-éier-t
Plus-que-parfait
echhatmechelektris-éier-t
duhasdechelektris-éier-t
hien/si,hatt/ethatsechelektris-éier-t
mirhateneiselektris-éier-t
dirhatiechelektris-éier-t
sihatesechelektris-éier-t
Futur I
echwäert elektris-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert elektris-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifelektris-éier-en
dugéifselektris-éier-en
hien/si,hatt/etgéifelektris-éier-en
mirgéifenelektris-éier-en
dirgéiftelektris-éier-en
sigéifenelektris-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättmechelektris-éier-t
duhässdechelektris-éier-t
hien/si,hatt/ethättsechelektris-éier-t
mirhätteneiselektris-éier-t
dirhättiechelektris-éier-t
sihättesechelektris-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierelektris-éierdech!
Plurielelektris-éier-tiech!
elektris-éier-t
elektris-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles