E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech emanzipéieren emanzipieren (D)émanciper (F)
Stammformen sech emanzipéierenemanzipéiert sech sech emanzipéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echemanzipéiere mech
duemanzipéiers dech
hien/si,hatt/etemanzipéiert sech
miremanzipéieren eis
diremanzipéiert iech
siemanzipéiere sech
Passé composé
echhumechemanzipéiert
duhuesdechemanzipéiert
hien/si,hatt/ethuetsechemanzipéiert
mirhunneisemanzipéiert
dirhuttiechemanzipéiert
sihusechemanzipéiert
Plus-que-parfait
echhatmechemanzipéiert
duhasdechemanzipéiert
hien/si,hatt/ethatsechemanzipéiert
mirhateneisemanzipéiert
dirhatiechemanzipéiert
sihatesechemanzipéiert
Futur I
echwäert emanzipéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert emanzipéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifemanzipéieren
dugéifsemanzipéieren
hien/si,hatt/etgéifemanzipéieren
mirgéifenemanzipéieren
dirgéiftemanzipéieren
sigéifenemanzipéieren
Conditionnel Passé composé
echhättmechemanzipéiert
duhässdechemanzipéiert
hien/si,hatt/ethättsechemanzipéiert
mirhätteneisemanzipéiert
dirhättiechemanzipéiert
sihättesechemanzipéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieremanzipéierdech!
Plurielemanzipéiertiech!
emanzipéiert
emanzipéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles