E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

embêt-éier-en nerven (D)embêter (F)
Stammformen embêt-éier-enembêt-éier-tembêt-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echembêt-éier-en
duembêt-éier-s
hien/si,hatt/etembêt-éier-t
mirembêt-éier-en
dirembêt-éier-t
siembêt-éier-en
Passé composé
echhunnembêt-éier-t
duhuesembêt-éier-t
hien/si,hatt/ethuetembêt-éier-t
mirhunnembêt-éier-t
dirhuttembêt-éier-t
sihunnembêt-éier-t
Plus-que-parfait
echhatembêt-éier-t
duhasembêt-éier-t
hien/si,hatt/ethatembêt-éier-t
mirhatenembêt-éier-t
dirhatembêt-éier-t
sihatenembêt-éier-t
Futur I
echwäert embêt-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert embêt-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifembêt-éier-en
dugéifsembêt-éier-en
hien/si,hatt/etgéifembêt-éier-en
mirgéifenembêt-éier-en
dirgéiftembêt-éier-en
sigéifenembêt-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättembêt-éier-t
duhässembêt-éier-t
hien/si,hatt/ethättembêt-éier-t
mirhättenembêt-éier-t
dirhättembêt-éier-t
sihättenembêt-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierembêt-éier!
Plurielembêt-éier-t!
embêt-éier-t
embêt-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles