E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

emigréieren emigrieren (D)émigrer (F)
Stammformen emigréierenemigréiertemigréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echemigréieren
duemigréiers
hien/si,hatt/etemigréiert
miremigréieren
diremigréiert
siemigréieren
Passé composé
echsinnemigréiert
dubassemigréiert
hien/si,hatt/etassemigréiert
mirsinnemigréiert
dirsiddemigréiert
sisinnemigréiert
Plus-que-parfait
echwaremigréiert
duwaarsemigréiert
hien/si,hatt/etwaremigréiert
mirwarenemigréiert
dirwaartemigréiert
siwarenemigréiert
Futur I
echwäert emigréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert emigréiert sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifemigréieren
dugéifsemigréieren
hien/si,hatt/etgéifemigréieren
mirgéifenemigréieren
dirgéiftemigréieren
sigéifenemigréieren
Conditionnel Passé composé
echwieremigréiert
duwiersemigréiert
hien/si,hatt/etwieremigréiert
mirwierenemigréiert
dirwiertemigréiert
siwierenemigréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieremigréier!
Plurielemigréiert!
emigréiert
emigréieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles