E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

emigr-éier-en emigrieren (D)émigrer (F)
Stammformen emigr-éier-enemigr-éier-temigr-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echemigr-éier-en
duemigr-éier-s
hien/si,hatt/etemigr-éier-t
miremigr-éier-en
diremigr-éier-t
siemigr-éier-en
Passé composé
echsinnemigr-éier-t
dubassemigr-éier-t
hien/si,hatt/etassemigr-éier-t
mirsinnemigr-éier-t
dirsiddemigr-éier-t
sisinnemigr-éier-t
Plus-que-parfait
echwaremigr-éier-t
duwaarsemigr-éier-t
hien/si,hatt/etwaremigr-éier-t
mirwarenemigr-éier-t
dirwaartemigr-éier-t
siwarenemigr-éier-t
Futur I
echwäert emigr-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert emigr-éier-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifemigr-éier-en
dugéifsemigr-éier-en
hien/si,hatt/etgéifemigr-éier-en
mirgéifenemigr-éier-en
dirgéiftemigr-éier-en
sigéifenemigr-éier-en
Conditionnel Passé composé
echwieremigr-éier-t
duwiersemigr-éier-t
hien/si,hatt/etwieremigr-éier-t
mirwierenemigr-éier-t
dirwiertemigr-éier-t
siwierenemigr-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieremigr-éier!
Plurielemigr-éier-t!
emigr-éier-t
emigr-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles