E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

emmerdéieren nerven (D)emmerder (F)
Stammformen emmerdéierenemmerdéiertemmerdéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echemmerdéieren
duemmerdéiers
hien/si,hatt/etemmerdéiert
miremmerdéieren
diremmerdéiert
siemmerdéieren
Passé composé
echhunnemmerdéiert
duhuesemmerdéiert
hien/si,hatt/ethuetemmerdéiert
mirhunnemmerdéiert
dirhuttemmerdéiert
sihunnemmerdéiert
Plus-que-parfait
echhatemmerdéiert
duhasemmerdéiert
hien/si,hatt/ethatemmerdéiert
mirhatenemmerdéiert
dirhatemmerdéiert
sihatenemmerdéiert
Futur I
echwäert emmerdéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert emmerdéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifemmerdéieren
dugéifsemmerdéieren
hien/si,hatt/etgéifemmerdéieren
mirgéifenemmerdéieren
dirgéiftemmerdéieren
sigéifenemmerdéieren
Conditionnel Passé composé
echhättemmerdéiert
duhässemmerdéiert
hien/si,hatt/ethättemmerdéiert
mirhättenemmerdéiert
dirhättemmerdéiert
sihättenemmerdéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieremmerdéier!
Plurielemmerdéiert!
emmerdéiert
emmerdéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles