E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

approvision-éier-en versorgen (D)approvisionner (F)cater for sth. (E)
Stammformen approvision-éier-enapprovision-éier-tapprovision-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echapprovision-éier-en
duapprovision-éier-s
hien/si,hatt/etapprovision-éier-t
mirapprovision-éier-en
dirapprovision-éier-t
siapprovision-éier-en
Passé composé
echhunnapprovision-éier-t
duhuesapprovision-éier-t
hien/si,hatt/ethuetapprovision-éier-t
mirhunnapprovision-éier-t
dirhuttapprovision-éier-t
sihunnapprovision-éier-t
Plus-que-parfait
echhatapprovision-éier-t
duhasapprovision-éier-t
hien/si,hatt/ethatapprovision-éier-t
mirhatenapprovision-éier-t
dirhatapprovision-éier-t
sihatenapprovision-éier-t
Futur I
echwäert approvision-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert approvision-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifapprovision-éier-en
dugéifsapprovision-éier-en
hien/si,hatt/etgéifapprovision-éier-en
mirgéifenapprovision-éier-en
dirgéiftapprovision-éier-en
sigéifenapprovision-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättapprovision-éier-t
duhässapprovision-éier-t
hien/si,hatt/ethättapprovision-éier-t
mirhättenapprovision-éier-t
dirhättapprovision-éier-t
sihättenapprovision-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierapprovision-éier!
Plurielapprovision-éier-t!
approvision-éier-t
approvision-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles