E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

endegen enden (D) – finir (F)
Stammformen endegenendegtgendegt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Trema in g- (Partizip) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echendegen
duendegs
hien/si,hatt/etendegt
mirendegen
direndegt
siendegen
Pass compos
echhugendegt
duhuesgendegt
hien/si,hatt/ethuetgendegt
mirhugendegt
dirhuttgendegt
sihugendegt
Plus-que-parfait
echhatgendegt
duhasgendegt
hien/si,hatt/ethatgendegt
mirhategendegt
dirhatgendegt
sihategendegt
Modale Futur I
echwäert endegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert gendegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifendegen
dugéifsendegen
hien/si,hatt/etgéifendegen
mirgéifenendegen
dirgéiftendegen
sigéifenendegen
Conditionnel pass compos
echhttgendegt
duhssgendegt
hien/si,hatt/ethttgendegt
mirhättegendegt
dirhttgendegt
sihättegendegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierendeg!
Plurielendegt!
gendegt
endegen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles