E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

endoktrinéieren indoktrinieren (D)endoctriner (F)
Stammformen endoktrinéierenendoktrinéiertendoktrinéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echendoktrinéieren
duendoktrinéiers
hien/si,hatt/etendoktrinéiert
mirendoktrinéieren
direndoktrinéiert
siendoktrinéieren
Passé composé
echhunnendoktrinéiert
duhuesendoktrinéiert
hien/si,hatt/ethuetendoktrinéiert
mirhunnendoktrinéiert
dirhuttendoktrinéiert
sihunnendoktrinéiert
Plus-que-parfait
echhatendoktrinéiert
duhasendoktrinéiert
hien/si,hatt/ethatendoktrinéiert
mirhatenendoktrinéiert
dirhatendoktrinéiert
sihatenendoktrinéiert
Futur I
echwäert endoktrinéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert endoktrinéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifendoktrinéieren
dugéifsendoktrinéieren
hien/si,hatt/etgéifendoktrinéieren
mirgéifenendoktrinéieren
dirgéiftendoktrinéieren
sigéifenendoktrinéieren
Conditionnel Passé composé
echhättendoktrinéiert
duhässendoktrinéiert
hien/si,hatt/ethättendoktrinéiert
mirhättenendoktrinéiert
dirhättendoktrinéiert
sihättenendoktrinéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierendoktrinéier!
Plurielendoktrinéiert!
endoktrinéiert
endoktrinéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles