E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

endoktrin-éier-en indoktrinieren (D)endoctriner (F)
Stammformen endoktrin-éier-enendoktrin-éier-tendoktrin-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echendoktrin-éier-en
duendoktrin-éier-s
hien/si,hatt/etendoktrin-éier-t
mirendoktrin-éier-en
direndoktrin-éier-t
siendoktrin-éier-en
Passé composé
echhunnendoktrin-éier-t
duhuesendoktrin-éier-t
hien/si,hatt/ethuetendoktrin-éier-t
mirhunnendoktrin-éier-t
dirhuttendoktrin-éier-t
sihunnendoktrin-éier-t
Plus-que-parfait
echhatendoktrin-éier-t
duhasendoktrin-éier-t
hien/si,hatt/ethatendoktrin-éier-t
mirhatenendoktrin-éier-t
dirhatendoktrin-éier-t
sihatenendoktrin-éier-t
Futur I
echwäert endoktrin-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert endoktrin-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifendoktrin-éier-en
dugéifsendoktrin-éier-en
hien/si,hatt/etgéifendoktrin-éier-en
mirgéifenendoktrin-éier-en
dirgéiftendoktrin-éier-en
sigéifenendoktrin-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättendoktrin-éier-t
duhässendoktrin-éier-t
hien/si,hatt/ethättendoktrin-éier-t
mirhättenendoktrin-éier-t
dirhättendoktrin-éier-t
sihättenendoktrin-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierendoktrin-éier!
Plurielendoktrin-éier-t!
endoktrin-éier-t
endoktrin-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles