E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerwéieren bedienen (D)servir qn. (F)to serve so. (P)
Stammformen zerwéierenzerwéiertzerwéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten servéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echzerwéieren
duzerwéiers
hien/si,hatt/etzerwéiert
mirzerwéieren
dirzerwéiert
sizerwéieren
Passé composé
echhunnzerwéiert
duhueszerwéiert
hien/si,hatt/ethuetzerwéiert
mirhunnzerwéiert
dirhuttzerwéiert
sihunnzerwéiert
Plus-que-parfait
echhatzerwéiert
duhaszerwéiert
hien/si,hatt/ethatzerwéiert
mirhatenzerwéiert
dirhatzerwéiert
sihatenzerwéiert
Futur I
echwäert zerwéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerwéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerwéieren
dugéifszerwéieren
hien/si,hatt/etgéifzerwéieren
mirgéifenzerwéieren
dirgéiftzerwéieren
sigéifenzerwéieren
Conditionnel Passé composé
echhättzerwéiert
duhässzerwéiert
hien/si,hatt/ethättzerwéiert
mirhättenzerwéiert
dirhättzerwéiert
sihättenzerwéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerwéier!
Plurielzerwéiert!
zerwéiert
zerwéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles