E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerw-éier-en bedienen (D)servir qn. (F)to serve so. (P)
Stammformen zerw-éier-enzerw-éier-tzerw-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten servéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echzerw-éier-en
duzerw-éier-s
hien/si,hatt/etzerw-éier-t
mirzerw-éier-en
dirzerw-éier-t
sizerw-éier-en
Passé composé
echhunnzerw-éier-t
duhueszerw-éier-t
hien/si,hatt/ethuetzerw-éier-t
mirhunnzerw-éier-t
dirhuttzerw-éier-t
sihunnzerw-éier-t
Plus-que-parfait
echhatzerw-éier-t
duhaszerw-éier-t
hien/si,hatt/ethatzerw-éier-t
mirhatenzerw-éier-t
dirhatzerw-éier-t
sihatenzerw-éier-t
Futur I
echwäert zerw-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerw-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerw-éier-en
dugéifszerw-éier-en
hien/si,hatt/etgéifzerw-éier-en
mirgéifenzerw-éier-en
dirgéiftzerw-éier-en
sigéifenzerw-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättzerw-éier-t
duhässzerw-éier-t
hien/si,hatt/ethättzerw-éier-t
mirhättenzerw-éier-t
dirhättzerw-éier-t
sihättenzerw-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerw-éier!
Plurielzerw-éier-t!
zerw-éier-t
zerw-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles